Erzurum’da BDP mitingi

Kategori : Haber - Etiketler : - Tarih : 06 Haziran 2011Özgürlük ve Demokrasi bloğu Diyarbakır milletvekilli adayı Altan Tan, Erzurum’da düzenlenen mitingde konuştu.

Yunus Emre mahalesinde Eski mal meydanı bitişiğindeki alanda yapılan mitinge 10 binlerce kişi katıldı. Erzurum merkez, Tekman, Hınıs, Karayazı, Karaçoban, Bulanık, Malazgirt, Horasan, Karlıova ve Çat ilçeleriyle Ağrı’dan gelen 10 binlerce insanın akın ettiği meydanda adeta izdiham yaşandı.

Erzurum Kürtlerinin değerlerine bağlı, aynı zamanda İslami hassasiyeti yüksek bir halk olduğunu söyleyen Tan, ‘’onun içindir ki size gelip üçüncü dönem için de bize oy verin diyenlere İslam hukukunu esas alarak sorular yöneltin’’ dedi.

Tan konuşmasında, dini hassasiyeti ileri boyutta olan Müslüman Kürt halkının iki dönem üst üste AKP’ye yoğun destek verdiğini, bunun tek gerekçesi ise sistemle olan sorunlarının çözülmesi için olduğunu belirtti. Hem dinen hem etnik açıdan inkar’ın sürdüğünü beyan eden Tan; Kürtler bugün çok iyi anladı ki; Akparti diye bir partinin kendilerini sadece kandırmak için varolduğu bir gerçek…

Altan Tan, konuşmasında başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı hedef aldı.

Tan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Bütün köy, mahale ve merkez muhtarlarını toplayarak, Erzurum’da CHP ve MHP’ye bile oy çıksın ama BLOK Adayına çıkmasın, çünkü ‘’kanıma dokunuyor’’ dediğini ileri sürerek şöyle konuştu:

‘’Anlaşılan o ki Sayın Bakan’da zerre-i miskal kan yoktur. Çünkü eğer kanı olmuş olsaydı; Kürtlere dışkı yedirildiği zaman, kabul etmemesi lazımdı. 4 bin köy yakıldığı ve boşaltıldığı zaman, milyonlarca insan yerinden yurdundan sürüldüğü zaman kanı isyan etmeliydi. Çünkü bakan’ın kendisi Müslüman biri diye bilinir. Bu nasıl Müslümanlık izah edin bakalım. Ergenekoncu diye yaftaladıkları partilere bile oy çıksın istiyorlar ama Bağımsız aday’a çıkmasın diyorlar. Kim ittifak yapıyor, kim seçmene baskı uyguluyor görün işte, gerçekler ortada dedi.
Tan, konuşmasına şöyle devam etti: Sağlık Bakan’ı Akdağ; aslen menzil tarikatına bağlıdır. Menzil tarikatı şeyhini iyi tanıyorum. Kendisine tasavvuf öğreten Şeyh Abdulhakim üç kelime Türkçe konuşamaz. Sağlık Bakanı, görüldüğü üzere burada da büyük bir delalet içindedir. Az buçuk kanı olsaydı, Şeyh’in diline saygısı olurdu.

Başbakan Erdoğan’ın anadilde eğitim olmaz, çünkü ülke bölünür sözlerine de değinen Tan; buna kargalar bile güler. Başını kaldırıp dünya’ya baksın; İngiltere, ispanya, Fransa, İsveç ve İsviçre…
Bir onlara baksınlar, bir de kendilerine baksınlar.
Başbakan, ne İslam hukukunu kabul ediyor? Ne de AB kriterlerini kabul ediyor. Varolan sistemi, zamanı geçmiş ve çağın gerisinde kalmış kemalizm’i allayıp pullayarak bize satmaya çalışıyor. Kabul etmemiz mümkün değildir.
Anadil’de eğitim yok, alevilerin cemevi talebi için acelesi yok, başörtüsü için zamanı değil diyen bir Başbakan’dan ümidinizi kesin. Hiçbir sorunu çözmediği halde, çözüyormuş gibi yaparak zamana oynayan bir başbakan’a hatırlatmak gerekir; Kürtler iyice asimile olduktan sonra, aleviler daha da dejenere olup değerlerinden koptuktan sonra, başörtüsü takmanın gereğine bile inanmayan bir toplum oluştuktan sonra bu haklar tanınsa neye yarayacak? ”Elbette hak verilmez, alınır” İşte biz de bugün haklarımızı almak için meydanlardayız diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın Sivil Cuma namazlarına yönelik sözlerini de eleştiren Tan; Başbakan, gelsin 5–6 yaşındaki bir kürt çocuğuna temel dini bilgileri sorsun. Eğer %90’ı cevap vermese bu konuda dediklerini kabul ederiz. İyi biliyoruz ki Samsun, Antalya, İzmir, Bodrum Marmaris, Ankara, Kastamonu, Balıkesir, Çanakkale gibi batı illerinde bu oran tersinedir. Çocuklarının %90’ı peygamberin ismini bilmez. Göndersin 15 bin imam’ı oralara.
Daha önce de söyledik.
Bu camiler bizim, bizim camilerle hiçbir sorunumuz olamaz. Gerçek Din yerine, Kemalist ve Türkçü ideolojiyi getirip onunla karıştırarak propaganda yapanların kulağından çeker, minberden aşağı indiririz dedik. Şu anda onu yapıyoruz.
Ayırıca, kendi dilinde hutbe okunmasını isteyen bir milletin islam’a aykırı neyi var ki söyleyin Allah aşkına?’’ diye konuştu.
Hınıs Haber

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :
Facebook Rss